Ezt olvasta már?

0

Indul az albérleti roham: el lehet kerülni a lakásbérlés és -kiadás buktatóit

Tízpontos kisokos a biztonságos lakásbérletért

Gyorsuló ütemben dráguló lakbérek, növekvő kereslet és egyre óvatosabb bérbeadók várják azokat a fiatalokat és szüleiket, akik a felvételi ponthatárok kihirdetése után kezdenek bérlakást keresni.


hirdetés

A lakáskiadásnak számos buktatója van mind a bérbeadó, mind a bérlő számára, amelyet néhány szabály betartásával és szakember segítségével meg lehet előzni. A közjegyzők tapasztalatai szerint például még mindig az internetről letöltött minták alapján készül az ingatlanbérleti szerződések túlnyomó többsége. A gyakran ellentmondó szabályokat, az adott helyzetre nem jellemző kikötéseket és akár jogszerűtlen feltételeket tartalmazó szerződések nem nyújtanak valódi védelmet a feleknek.

Az elmúlt hónapokban gyorsuló ütemben nőttek a lakbérek, a KSH–ingatlan.com legfrissebb adatsora szerint májusban az előző hónaphoz képest országosan 2,6, Budapesten 2,5 százalékkal. Nem csak a bérek nőnek, hanem a kereslet is jelentős, a lakosság majdnem kilenc százaléka él bérelt ingatlanban az Eurostat összesítése szerint.

Mindkét részről vannak kockázatok

A bérleti szerződések túlnyomó többsége még mindig házilag készül, az internetről letöltött szerződésminták alapján. Ezek a legtöbbször nem az adott jogviszonyra szabottak, akár egymásnak ellentmondó kikötéseket és jogszerűtlen szankciókat tartalmaznak. Nem szabályozzák például, hogy mikor kell kiüríteni egy ingatlant, és milyen állapotban kell visszaadni, mi a rendes felmondási ok vagy hogyan kell megfizetni a lakbért. Gyakran olyan fogalmak szerepelnek bennük, amelyek jelentésével a felek nincsenek tisztában, vagy amelyek túl általánosak, és jogvitához vezethetnek. Az ilyen szerződésekkel az a legnagyobb gond, hogy éppen akkor nem nyújtanak védelmet, amikor vitás helyzet áll elő.

Sokan a bérleti szerződés elkészítésén szeretnének spórolni, pedig egy-egy ilyen hiba akár több hónapnyi bérleti díj összegébe is kerülhet. Ezért megéri közjegyző vagy ügyvéd segítségét kérni a bérleti szerződés elkészítésében. Ha a teljes bérleti szerződést közjegyzői okiratba foglalják, akkor az biztosan egyértelmű lesz, megfelel a jogszabályoknak, a vállalt kötelezettségek pedig szerződésszegés esetén bírósági eljárás nélkül, gyorsan végrehajthatók. Nemcsak a bérbeadó kap garanciát arra, hogy fel tudjon lépni a nem fizető, az ingatlanban kárt okozó bérlővel szemben, hanem a bérlő is biztos lehet benne: nem követelhetnek tőle a rögzítettnél magasabb bérleti díjat, és nem tehetik ki ok nélkül az ingatlanból.

Az elmúlt években egyre népszerűbb az a jogi megoldás, hogy a bérbeadók a beköltözés feltételéül szabják, hogy a bérlő közjegyző előtt tegyen nyilatkozatot, amelyben vállalja, hogy a szerződés megszűnésekor kiköltözik az ingatlanból, illetve fizeti a lakbért, és megtéríti az okozott károkat. Az ilyen kötelezettségvállaló nyilatkozat segítségével szintén közvetlenül végrehajtást lehet indítani a nem fizető, vagy kiköltözni nem akaró bérlővel szemben.

„Egy ingatlan kiadásánál mindig a bérbeadó viseli a nagyobb kockázatot, mivel a bérleti szerződés megkötésétől kezdve a bérlő van birtokon belül. A bérlőt megilleti az úgynevezett birtokvédelem, azaz őt csak a bérleti szerződés megszüntetésével lehet kimozdítani az ingatlanból” – hangsúlyozza dr. Tóth Ádám. A MOKK elnöke hozzátette: „gyakran előfordul azonban, hogy a bérlő nem akar kiköltözni, annak ellenére, hogy megszűnt a bérleti jogviszony. Ilyen helyzetben közjegyzői okirat nélkül elképzelhető, hogy csak hosszú, akár évekig tartó pereskedés árán lehet elérni a bérlő kiköltözését vagy az elmaradt bérleti díjak teljes behajtását.”

Lakásbérleti kisokos

1. Nézzük meg az ingatlant szerződéskötés előtt

A bérleményt mindig személyesen nézzük meg, és győződjünk meg annak állapotáról még a szerződéskötés előtt. Soha ne érjük be a hirdetésben látott képekkel! Még akkor is megéri a fáradságot, ha a tőlünk kétszáz kilométerre tanuló gyerekünk részére keresünk lakást. Ha ezt nem tesszük meg, könnyen előfordulhat, hogy csak az aláírás után szembesülünk azzal, hogy az ingatlan nem felel meg a leírtaknak. Utólag pedig már nem hivatkozhatunk arra, hogy túl magas a bérleti díj.

2. Csak írásban szerződjünk

Nem elég a szóbeli megállapodás vagy a kockás papírra írt szerződésféleség! Megfelelő szerződés nélkül nemcsak a bérlő, hanem a tulajdonos is kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet, például, ha nem fizet, vagy nem hajlandó kiköltözni a bérlő az ingatlanból. Az adófizetés elkerülése érdekében sokan trükköznek ezzel, de valójában többszörösen pórul járhat az, aki írásbeli szerződés nélkül, vagy a valós bérleti díjnál alacsonyabb összeget ír bele a szerződésbe. Mindig írásban – a jogokat és kötelezettségeket pontosan, a valós helyzetnek megfelelően rögzítve – kell szerződni. Ez azért is fontos, mert a jogszabályok értelmében a lakásbérleti szerződés érvényesen csak írásban jöhet létre.

3. Bízzuk a szerződést szakemberre

A házilag gyártott szerződések sok visszaélésre és vitára adhatnak okot, hiszen a felek jellemzően nem ismerik részletekbe menően a Polgári Törvénykönyvet vagy a lakástörvényt, és nincsenek tisztában a jogaikkal. Ha biztosra akarunk menni, akkor forduljunk ügyvédhez vagy közjegyzőhöz. A közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződés – vagy a bérlő által közjegyzőnél tett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat – alapján ráadásul, ha a bérlő nem fizet vagy elmarad a díjakkal, közvetlenül végrehajtható a lejárt követelés, behajtható a tartozás, kiköltöztethető a bérlő. A jogszerű szerződés a bérlőt is védi, ugyanis a bérbeadó nem követelhet a rögzítettnél magasabb bérleti díjat tőle, illetve azt nem követelheti idő előtt, és nem rakhatja ki indokolatlanul a lakásból.

4. A szerződés időtartamát rögzíteni kell

Fontos, hogy pontosan rögzítsük a bérleti szerződés időtartamát, és ne keverjük össze a határozott idejű szerződést a határozatlannal. Ennek elsősorban a szerződés megszűnésénél van jelentősége. Érdemes tudni ugyanakkor, hogy a határozott idejű szerződés később határozatlan idejűre módosítható, illetve ez fordítva is igaz. Ehhez azonban a szerződés lejártát követően mindenképpen szerződésmódosítás szükséges, a határozott idejű szerződés ingatlan esetében automatikusan nem alakul át határozatlanra.

5. A fizetés módját ne felejtsük ki

A bérlő a lakbért a szerződésben meghatározott összegben és időpontban köteles megfizetni. Ha nem rendelkezünk erről másképp, akkor a bérlő a lakbért havonta előre egy összegben, legkésőbb a hónap 15. napjáig köteles megfizetni. Érdemes a szerződésbe beleírni azt is, hogyan: készpénzben vagy átutalással egyenlíti-e ki a bérleti díjat. Készpénzes fizetés esetén érdemes átvételi elismervényeket aláíratni a bérbeadóval az aktuális havi díjak kiegyenlítéséről minden hónapban.

6. A felmondási határidőket ne tévesszük el

A bérleti szerződést egyik fél sem mondhatja fel kénye-kedve szerint, a felmondásnak törvényben meghatározott feltételei vannak, ráadásul felmondani csak írásban lehet, a határidők betartásával.

Ha nincs rögzítve, akkor csak rendkívüli felmondás lehetséges valamelyik fél szerződésszegő magatartása miatt. Rendkívüli felmondással például akkor élhet a bérbeadó, ha a bérlők magatartásukkal súlyosan zavarják a többi lakót, rongálják a lakást, vagy nem fizetik a bérleti díjat, a bérlő pedig akkor, ha a bérleménnyel kapcsolatban megtévesztette a bérbeadó (például nincs használatbavételi engedélye, beázik stb.).

7. Figyeljünk a jogellenes kikötésekre

Nem ritka, hogy az egymás közt írt bérleti szerződésekbe különböző jogellenes kikötések kerülnek, mert a bérbeadó szeretné minél jobban bebiztosítani magát minden eshetőségre. Fontos tudni azonban, hogy a bérleti szerződésbe sem írható bele bármi, így nem lehetnek benne olyan kikötések, amelyek elősegítik az önbíráskodást. Azt biztosan nem lehet például szerződésbe foglalni, hogy nem fizetés esetén a bérbeadó zárat cseréltet vagy elzáratja a közüzemi szolgáltatásokat, ezek helyett más, jogszerű megoldásokat kell keresni.

8. Írjuk bele, mit szabad és mit nem

A későbbi viták elkerülése érdekében a kötelezettségek mellett azt is érdemes a szerződésbe pontosan beleírni, hogy milyen jogok illetik meg a lakáshasználót. Tarthat-e például háziállatot, lakhat-e ideiglenesen/tartósan vele együtt más ember a lakásban vagy hogy lehet-e dohányozni az ingatlanban.

9. A kauciót jogtalanul nem szabad visszatartani

A gyakorlatban elterjedt megoldás, hogy a bérbeadó a bérlőtől biztosíték (más néven kaució) adását követeli, amely a bérlőt terhelő bérleti díj, költség és esetleges károkozás fedezetét képezi. A kaució elsősorban arra szolgál, hogy fedezze például az esetlegesen meg nem fizetett bérleti díjat. A kaució összegét, valamint azt, hogy mire terjed ki, és mi lesz a sorsa a szerződés lejártakor, fontos írásban, még a beköltözés előtt rögzíteni. A kauciót a szerződésben meghatározottak szerint lehet felhasználni, attól eltérő okokból (például késedelmes bérleti díj fizetése miatti „kártérítés" okán) nem tartható vissza.

10. Készíttessünk kiköltözési nyilatkozatot

Ha szeretnénk elkerülni a bérbeadók rémálmát, hogy nem költözik ki a bérlő, ezt közjegyző előtt tett „kiköltözési nyilatkozattal” lehet kiküszöbölni. Ebben az egyoldalú nyilatkozatban a bérlő arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a bérleti szerződés bármely oknál fogva megszűnik, úgy az ingatlanból kiköltözik, és a bérleményt visszaszolgáltatja. Ellenkező esetben a közjegyzői okirat alapján hatósági intézkedéssel kiköltöztethető a lakásból. Az okiratba bele lehet foglalni a bérleti díj, bizonyos esetekben akár a rezsi, a közüzemi költségek és a lakáshasználati díj megfizetését is, amelyek így szintén pereskedés nélkül, közvetlenül behajthatók, ha a bérlő nem teljesíti a kötelezettségeit. Ebben az esetben akkor is van lehetőség az elmaradt díjak gyors érvényesítésére, ha a bérlőt az aktuális jogszabályok – például egy moratórium – miatt nem lehet kiköltöztetni a lakásból.







0

hírek innen, onnan

Bátor politikusokra, civilekre és összefogásra van szükség.

Az MSZP szombaton rendezett jászberényi rendezvényén a színpadra lépők szociális biztonságot ígértek és elmondták azt is, hogyan...

Óbuda polgármestere szerint a Sziget fesztivál helyszíne jelentős részben a fővároshoz tartozik

 „A Sziget fesztivál nagyon könnyen megszűnhet, hogyha mi a Petőfi Kulturális Ügynökségben úgy döntünk, hogy a Hajógyári szigetnek...

Óbuda polgármestere szerint Demeter Szilárd össze-vissza beszél Sziget-témában

Kiss László szerint a Hajógyári-szigetnek az a része, ahol a rendezvény zajlik, jelentős részben a fővároshoz, illetve Óbudához tartozik.

Barátnőm mostanában sok vodkát vesz. Már kezdtem gyanakodni, de elárulta a valódi okát

Szerencsére nem szokott rá az ivásra, hanem elkezdett otthon parfümöt készíteni. Ehhez pedig sok vodkára van szükség! Elmondom, hogyan...

Húsvéti sonka: itt a legegyszerűbb trükk, hogyan legyen finom - videó

Nagyon egyszerű trükköt árult el Marika, a főcsemegés

Mégis kell az Orbán-kormánynak egy kis napenergia

Annyira azért nem kapkodják el: a lakossági kiserőművek úgynevezett betáplálási moratóriumának feloldása csak ősszel kezdődik, akkor...

Nemzetközi katonai konfliktust generálhat Orbán Viktor péntek reggeli rádióbeszéde?

Anatolij Vasszerman, az orosz Állami Duma képviselője is reagált Orbán Viktor péntek reggeli rádiós beszélgetésére, melyben a...

Így halt meg Thury György

Párbajban legyőzhetetlen volt, sikerrel védte a rá bízott végvárakat, amíg a török tőrbe nem csalta.

Sport

Más kávéház: a Liu testvérek nem tudtak nyerni a kínai bajnokságon

Első egyéni döntőjüket futották a kínai bajnokságban a Liu fivérek, a győzelem nem jött össze egyiküknek sem.

Nem a teniszből él. Ezermilliárdos vagyon örökösnője a világranglista-3.

Az biztos, hogy Jessica Pegula nem a megélhetésért teniszezik.

A Ferencváros 3–1-es vezetésről bukta el a bajnoki döntőt

Fennállása során először nyerte meg a jégkorong Erste Ligát a Gyergyói HK.

Cristiano Ronaldo szexuális életéről fecsegett ki titkokat a barátnője

Georgina Rodriguez, aki arról híres, hogy ő az ötszörös aranylabdás barátnője, a Netflixen futó sorozatában kotyogott ki hálószóba titkokat.

Címlapon hozza a portugál lap a magyar válogatott focista klubváltását

Szinte kész tényként közlik az érkezését.

„Öcsikém, a mennyben találkozunk" – így búcsúzott Puskás Ferenctől egykori ápolója

A leghíresebb magyar, s talán azt gondoljuk, mindent tudunk róla.

Verstappen kilépéssel fenyegetőzik; Russell interjúját hatalmas tűz szakította félbe – videóval

A világbajnok Max Verstappen azzal fenyegetőzött, hogy kilép a Forma-1-ből, ha a vezetők „szórakoznak” a sprint versenyhétvégék számának bővítésével. George Russell, a Mercedes versenyzője sem unatkozott az Au

Magyar szereplője lesz Európa legnagyobb focirangadójának

Lőw Zsolt és Thomas Tuchel szombaton a Bayern-Dortmund meccsen ül le először a müncheni kispadra.

Brutálisan kiütötték az olcsó trükkel próbálkozó ketrecharcost - videó

Mindössze 11 másodpercig tartott az összecsapás.

Ma 112 éves a Turbános Tornádó, aki 101 esztendősen még maratont futott – videókkal

A Sportál atlétikai rovatában alapvetően élsportolókról szoktunk írni, nem olyanokról, akik csak hobbiból kocognak és tömegsport-rendezvényeken állanak rajthoz. Most azonban egy kivételes személyiség miatt kivéte

0

Bulvár

Üzenet Moszkvából: Ha a magyarok bevonulnak Ukrajnába, tárgyalunk

Az orosz Állami Duma képviselője nem hagyta szó nélkül Orbán Viktor pénteki rádióinterjúját.

Ha nem tudod megcsinálni ezt a mozdu-latot, hat éven belül meghalhatsz, állítja egy orvos

A figyelem központjába került az a rugalmasságot mérő teszt, amely egy kutatás szerint képes a halál időpontját megjósolni.

Egy éve ilyenkor: rajtakapta a Google kamerája, ahogy magához nyúlt a négy fal között

Mint minden héten, most is mutatjuk, mi érdekelte leginkább olvasóinkat egy éve ilyenkor.

Tömeges kiakadást okozott Majka műsora, ez eddig a magyar televíziózás legalja?

Sokak szerint a Zsákbamacska annyira kellemetlen, hogy azzal kínozni lehet.

Odze György: Magyarország három hónap alatt összedőlne, ha Orbán bejelentené a kilépést az unióból

Mély nyomokat hagyott az elmúlt nyolc hónap a finnekben, mert ők egy becsületes, igazmondó nép, a politika és a társadalom is, nem bírják, ha mellébeszélnek, sumákolnak, kifogásokat keresnek. Ők ezt a finn-magyar k

„Próbál mindenkit lehúzni pénzzel, a Blahán csövezik, nincs mit ennie” – így él most Beat egy ismerőse szerint

A Fekete Vonat rappere mindenkitől kölcsönkér, de a tartozást nem adja vissza. A családját is elhagyta, miközben egy állítólagos nagy pénzre vár.

Így néz ki most a 85 éves Dustin Hoffman, akinek hátat fordított Hollywood

A legendás színész, Dustin Hoffman pár éve fekete listára került, de szép lassan kezd visszatérni.

Más kávéház: a Liu testvérek nem tudtak nyerni a kínai bajnokságon

Első egyéni döntőjüket futották a kínai bajnokságban a Liu fivérek, a győzelem nem jött össze egyiküknek sem.

Pusztító tűzerő, ’’repülő harckocsik’’ - milyen harcihelikoptereket vehet a Honvédség?

A Magyar Honvédség fegyverzetét is megújító haderőfejlesztési program keretében folyamatosan zajlanak az új fegyverbeszerzések, vannak azonban olyan fegyverkategóriák, amelyek esetében még nem történt hivatalos be

Teljesen felismerhetetlen lett az Orbán Viktort zaklató politikus, Szabó Bálint a rácsok mögött

A volt képviselő 20 kilót fogyott, miután előzetesbe került a miniszterelnök zaklatása miatt.

Újabb csapás a magyar autósok zsebére

Az online biztosításközvetítő Netrisk kgfb-indexe szerint -  amely a cég adatain alapul - egy év alatt 8,8 százalékkal nőtt  az átlagos kgfb-díj. Az átlagos casco-díj a 2023 első kéthavi adatok szerint 15 száz

0