Koronavírus - Gulyás: visszatérnek az első hullám idején alkalmazott határvédelmi szabályok
A koronavírusjárvány-helyzet alakulása miatt a járvány első hulláma idején alkalmazott határvédelmi szabályokhoz való visszatérésről döntött a kormány - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Így fő szabály szerint szeptember 1-jétől külföldi állampolgárok nem léphetnek Magyarország területére, csak indokolt kivételekkel, a biztonsági szabályok megtartása mellett. A külföldről hazatérő magyaroknak pedig 14 napig - vagy mindaddig, amíg két nap különbséggel két negatív tesztet nem tudnak bemutatni - karanténba kell vonulniuk - ismertette, jelezve, hogy a fertőzések többségében külföldi eredetűek.
A vírus veszélyezteti a gazdaságot, a munkahelyeket és a nyugodt iskolakezdést is - hangsúlyozta Gulyás Gergely, kiemelve: egyszerre kell gondoskodni a leginkább veszélyeztetett idősek biztonságáról, biztonságban kell tudni az iskolakezdésre készülő gyermekeket és a gazdaság zavartalan működését - hangoztatta.
A miniszter azt mondta, Európában a járvány második hulláma elkezdődött, a napi fertőzési adatok sok szempontból március végére, áprilisra emlékeztetnek. Magyarországon is nőtt a fertőzöttek száma, de az ország még így is jobban áll - tette hozzá.
Gulyás Gergely kifejtette: kivételt a részletszabályok szerint - a korábbiakkal megegyezően - a katonai konvojok, a kapcsolt vállalkozások közötti üzleti célú utazások jelentenek. Lehetőség lesz továbbá a korlátozott sávban történő határátlépésre, illetve a humanitárius folyosón való átutazás a jövőben is biztosított lesz a korábbi szabályoknak megfelelően. A sporteseményekre külön szigorú szabályok vonatkoznak majd, és emellett diplomáciai és hivatalos utakra lesz mód. Az egyedi méltánylást igénylő esetekben az országos rendőrfőkapitány adhat mentességet - ismertette a miniszter.
A további részletekről, a felkészülésről szombat reggel 7 órakor a határellenőrzési akciócsoport ülésén tárgyalnak, amelyen részt vesz Orbán Viktor miniszterelnök is, a honvédelmi és a belügyminiszter mellett.
Kiemelte: azt tudták megállapítani, hogy miután a behurcolás a legnagyobb veszély, ha zárják a határokat, az itthoni szabályok betartásával - köztük a maszkviselés, a távolságtartás, és kézmosás - akkor kordában tartható a vírus. Ez mindannyiunk érdeke, különös tekintettel arra, hogy szeptember 1-én megkezdődik az iskola és reményeik szerint a magyar gazdaság is normális keretek között tud tovább működni.
A kormány döntött arról is, hogy Kárpátaljára 50 lélegeztetőgépet juttatnak el, ezzel valamennyi kárpátaljai egészségügyi intézménybe jut ilyen eszköz - ismertette.
Gulyás Gergely saját személyével összefüggésben elmondta: két negatív tesz után - amelynek költségét megtérítette - a tiszti főorvos döntése alapján részt vett a pénteki kormányülésen. Arra a kérdésre, hogy a kormányülésen külön ültették-e, azt mondta: nincs szamárpad, a miniszterelnök az ülés előtt megkérdezte, jól van-e. Orbán Viktor életvezetési tanácsokat nem ad a miniszterei számára - válaszolta arra, hogy a kormányfő nem tette-e szóvá, hogy ilyen sok szereplős rendezvényen vettek részt.
Kitért arra is, nem vezetnek arról nyilvántartást, hány kormánypárti képviselő, miniszter, államtitkár került karanténba. Ha egy miniszter, államtitkár nem tud dolgozni, az a helyes, ha nyilvánosságra hozza, ezért is tette meg ezt ő is - mondta.
A miniszter kérdésre az iskolai tanévnyitókról elmondta: az Emmi ajánlást tett közzé, nem tiltják meg, de nem is javasolják a nagyobb tanévnyitók megtartását.
Azért dolgoznak, hogy az iskolákat ne kelljen bezárni, arról is határozott a kabinet, hogy hatósági döntéssel lesz lehetőség, - külön-külön iskolánként mérlegelve - a bezárásra. Rámutatott: nem várt módon jól vizsgázott a digitális oktatási rendszer, de mindenkinek az az érdeke, hogy rendes menetrend szerint működhessenek az iskolák.
Az őszre halasztott osztálykirándulásokról azt mondta: belföldön erre van lehetőség, minden esetben külön mérlegelés alapján.
A belföldi turizmust továbbra is bátorítják, és azért hoznak ilyen szigorú intézkedéseket, ami néhány kivétellel teljes határzárt jelent, hogy az élet normális keretek között tudjon folyni az ország határain belül - mutatott rá.
Arról, hogy napirenden van-e a 65 év felettiek számára a vásárlási sáv ismételt bevezetése azt mondta: egyelőre nincs, a most elfogadott szabályok egy hónapig mindenképpen hatályban lesznek. A nemzeti konzultáció adatait szeptember közepéig értékelik, és ez lehetőséget ad az új döntések meghozatalára - jelezte a tárcavezető.
További kérdésre megerősítette: a kormány augusztus 1-től nem vállalja át a koronavírus-teszt költségeit, továbbra is ez a szabályozás marad életben. Ha valaki szabad akaratából utazik külföldre, akkor a teszt költségeit nem az adófizetők állják.
Ha valaki kontaktkutatás miatt került karanténba, és két nap után van két negatív tesztje, akkor "szabadulhat" a karanténból. Ebben az esetben továbbra is megtérítik a költségeket - jelezte.
Elhagyni az országot lehet, de a hazatérés után nagyon szigorú szabályok érvényesek - rögzítette. A színkódokat illetően jelezte: két színkód van, Magyarország zöld, minden más vörös.
A futball szuperkupa döntő megrendezéséről elmondta: még nincs elfogadott menetrend, nem lehet tudni, hogy négy hét múlva milyen lesz a járványhelyzet, hányan és milyen körülmények között tudják megnézni a meccset. Az UEFA 3-3 ezer jegyet biztosít a két külföldi csapat szurkolóinak. Ha a jelenlegi tervek szerint tudják megrendezni a mérkőzést, akkor megérkezhetnek a repülőtérre két negatív teszttel, onnan a stadionba viszik őket és vissza a repülőtérre. Emellett testhőmérséklet-mérést is végeznének. Az UEFA-val is tárgyalnak - jelezte.
Arról, hogy az ünnepi könyvhét megtartását viszont nem támogatja Müller Cecília országos tisztifőorvos, Gulyás Gergely azt mondta: az a helyes, ha a legnagyobb óvatossággal jár el.
A miniszter további felvetésre megerősítette: elmarad az idei kötcsei találkozó szeptember elején.
Gyurcsány Ferenc Vidnyánszky Attilát és a komplett jobboldali értelmiséget érintő kijelentései ellen indult aláírásgyűjtésről elmondta: ő is aláírta, és már 22 ezernél járnak. Ez szép teljesítmény, miután egy politikusi megnyilatkozás elleni tiltakozásról van szó. Szerinte a legsötétebb diktatúrához tartoznak azok a mondatok, amelyeket Gyurcsány Ferenc a magyar művészvilág tagjaihoz intézett.
Arra a kérdésre, hogy mikor kapják meg a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó pedagógusok az 500 ezer forintos juttatást, azt mondta, reményei szerint minél előbb. Általában egy hónapon belül utalják, ha ilyen döntés születik - jelezte.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő további felvetésre jelezte: nem volt ott azon a szombati rendezvényen, ahol Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója, és eddig nem is került sor arra, hogy kontaktkutatásban vegyen részt.
Gulyás Gergely azt is elmondta: tárgyalnak a hitelfizetési moratórium meghosszabbításról, nincs még döntés, de napirenden van a kérdés.
Az oktatásról megjegyezte: ajánlásokat fogalmazott meg az iskoláknak a szakminisztérium, anyagi akadálya pedig nem lehet az óvintézkedéseknek.
Kérdésre közölte: csak Orbán Viktor miniszterelnök adhat számot saját nyaralásáról, a nyaralást egyébként magánügynek tekintik. A kormányfő mindenesetre eleget tett a több Balaton, kevesebb Adria felhívásnak - mondta. Megerősítette: a kormánytagok családi nyaralása magánügy.
A miniszter szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter eddig is betartotta a jogszabályokat és ezután is be fogja tartani. Válsághelyzetben az államigazgatásnak készen kell állnia arra, hogy segítsen - közölte arra a kérdésre, amely a home office lehetőségét firtatta a külügyminisztériumban.
Arról is beszélt, hogy a WHO-szabályok alapján végzik a koronavírus-teszteket. Hozzátette: nem kevés tesztet végeztek, az eddigi gyakorlat bevált, és ez követik a jövőben is. Szemben a tavaszi helyzettel, a magyar egészségügy felkészült a járvány jelentette kihívás kezelésére, most biztosítottak ehhez a feltételek - mutatott rá. Hozzátette: fontos a maszkviselés szigorú ellenőrzése.
Azt is mondta, hogy a hétvégi magánrendezvényen, amelyen találkoztak Hollik Istvánnal, a kormány két tagja, Varga Judit és ő volt jelen.
Kérdésre közölte: szeptember 1-jétől csak magyarországi tesztet fogadnak el, csak ezt vehetik biztosnak.
Gulyás Gergely nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a járványhelyzet miatt az egészségügyi ellátást érintő szigorítások napirenden vannak-e. Nyolcezer ágy áll rendelkezésre, ha kell, holnap - jegyezte meg.
A Magyarországon tanuló külföldi diákokra vonatkozó kérdésre azt felelte: felsőoktatási hallgatói jog létesítéséhez negatív tesztre lesz szükség.
A lélegeztetőgépek beszerzésével, a készülékek árában tapasztalható különbségekkel kapcsolatos kérdésekre a miniszter azt válaszolta: a világjárványban a lélegeztetőgép-piac "turbulens" volt, és mindenki örült, ha tudott venni, az árak pedig nem piaciak voltak. Magyarország mindenhol rendelt készüléket, ahol lehetett, egyéb esetben nem járt volna el kellő gondossággal. A gépek piacképessége pedig nem csökkent, így eladhatók, amelyekre nincs szükség - közölte. Tudomása szerint egyébként a külügyminisztérium már folytat ilyen tárgyalásokat.
Szijjártó Péter adriai nyaralásáról a miniszter azt is mondta: a magyar összeférhetetlenségi szabályok Európán belül a szigorúbbak közé tartoznak.
A tiszaújvárosi időközi parlamenti választáson induló ellenzéki jelöltről a tárcavezető úgy fogalmazott: a kormányoldal szerint a jelölt vállalhatatlan antiszemita kijelentéseket tett, de a baloldal és a főpolgármester vállalhatónak tartja ezeket.
hírek innen, onnan
Giovanni Reyna aláírt új klubjához: a Strasbourgban folytatja karrierjét
Öt évre szóló szerződést írt alá!
A pszichológusok szerint ez a krónikus stressz ellenszere – Így nyugtathatod meg a gondolataid
A krónikus stressz hosszú távon a testi és lelki egészséget is rombolhatja, de a szakértők szerint létezik egy egyszerű és élvezetes...
Minden anyagi nehézségük megszűnik! 5 csillagjegy meggazdagszik év vége előtt
Vannak csillagjegyek, amelyek szinte velük született tehetséggel vonzzák a pénzt, másoknak viszont sokkal nehezebb dolguk van. Ez azonban...
Egy nap után visszavonta mindkét híradós kinevezését a közmédia, miután Magyar Péter is kommentelt
Török Gábor szerint érdemes belegondolni abba, hogy mi lenne, ha Magyar Péter nevét Orbán Viktorra cserélnénk ugyanebben a szituációban.
Hatalmas üzletet jelentett be a Procter & Gamble
A Procter & Gamble 3,8 milliárd dollárért felvásárolja a Thorne étrend-kiegészítő márkát, ezzel erősítve egészség- és...
Megkezdődött a gyilkos anya pere, aki szülés utáni pszichózis miatt végezhetett három gyermekével
Vajon mi űzhet egy édesanyát addig a pontig, hogy mind a három gyermekét meggyilkolja, majd saját magával is végezni próbáljon? Vajon mi...
Nem csak a Duna miatt kell aggódni: a Tiszától a Rábáig kiszáradnak a magyar folyók
Ha a magyar folyók apadásáról beszélünk, a figyelmünk szinte mindig a Dunára és a paksi vízállásra szegeződik. A legfrissebb vízügyi...
Óriási porördög tombolt Szegeden: az M1-es mellett is felbukkant a jelenség – videók
Látványos időjárási jelenséget örökítettek meg Szegeden: egy nagy méretű porördög alakult ki a BYD-gyár felett. Nem ez volt azonban...
Rekordot döntött a pesti tőszde: soha nem látott magasságban zárt a Mol árfolyama
Történelmi rekorddal zárta a keddi kereskedést a Budapesti Értéktőzsde: a BUX-index új csúcsra emelkedett, miközben a Mol részvénye is...
Czunyiné nem nyalogatja a sebeit
Orbán Viktor, Czunyiné Bertalan Judit és társaik ma épp ennyire nem a „tiszás önkény” ellen dolgoznak, hanem a potenciális 2030-as...
Elhagyhatta Magyarországot Habony Árpád, Orbán egykori főstratégája – új címe alapján ide költözhetett
Menekülnek a süllyedő hajóról? Elhagyhatta az országot Orbán Viktor egykori főstratégája, a fényűző életmódjáról hírhedt Habony...
Aláírta Putyin: váratlan pénzügyi döntést hoztak meg Moszkvában
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden aláírta a kriptovalutákat legalizáló törvényt, amely digitális valutákat vagyontárgyként ismeri el,...
Sport
Szoboszlai Dominik már kongatja a vészharangot, hatalmas Liverpool-hibára híva fel a figyelmet
A Liverpool újdonsült csapatkapitánya élő adásban állt bele a csapatba hibájába, senkit sem kímélt.
Saját beosztottjai küldték padlóra Kokót, óriási volt a meglepetés
Napra pontosan harminc éve lett olimpiai bajnok Atlantában a ring virtuóza.
Sárga tengeralattjáró bukkant fel az apadó Dunából, videóval köszöntötte Gulácsi Pétert új csapata
Az 58-szoros válogatott 11 év után távozott az RB Leipzig labdarúgócsapatától.
Hivatalos ajánlat: 80 millió euróért a Premier League-be vinnék a Barcelona csillagát
A Manchester City után az Aston Villa is bejelentkezett Marc Bernalért.
Alaposan elázott a Paks a zalai gólesőben, már csak az utolsó előtti a Fradi
Csupán két forduló után eldőlt, nem lesz hibátlan csapat az NB I-ben.
Borbély Balázs munkában: megint átalakította a keretét a Ferencváros
Ketten kikerültek, ketten bekerültek.
Új bejelentések, egymás után passzolja el felesleges sztárjait a Real Madrid
Már nyolcnál tart a számláló.
Ezt a három játékosát árulja most teljes erővel a Bayern München
Szűkítenének a kereten.
Hansi Flick először szólalt meg arról, hogy miért nincs még új csatára az FC Barcelonának
Az edző azt mondta, hogy bízik a sportigazgatóban.
Újabb változásokat jelentett be az MLSZ a jelenlegi, példátlan helyzet miatt
Múlt héten érte el a krízis a szövetséget.
Hivatalos: a Liverpoolt korábban 12 éven át erősítő középpályás a Chelsea-hez igazolt
A vörösökkel Bajnokok Ligáját és Premier League-et is nyert a veterán játékos.
Lehetetlennek hitték, mégis sikerült: történelmi rekord született a Balti-tengeren
A milliós jutalmát rákbeteg gyerekeknek adta.
Bulvár
„Amit odabent láttam, döbbenetes volt, mindennek a legalja” – forrnak az indulatok a kertvárosban működő tömegszállás miatt
A környéken élők petíciót írtak, mert szerintük elviselhetetlenné vált az élet. A tulajdonos szerint olyanok bérelnek nála szobát, akik – bár rászorulnának – nem kapnak szociális bérlakást. Riport.
Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
Mielőtt nekiállnál az otthoni befőzésnek, jobb ha tudod: a szalicil már nem használható tartósítószerként. Vannak azonban biztonságosabb alternatívák.
„Lelkiismeretünk nem engedi, hogy itt operáljunk” – 7 és fél hétre leállt a dél-alföldi gyereksebészet 2024-ben
Rovarok, csatornaszag, operáció 40 fokban – így omlott össze hét és fél hétre a szegedi gyereksebészet.
Tóth Vera 70 kilós fogyása után fürdőruhában: alig ismertük fel, nagyon dögös
Tóth Vera bombasztikusan néz ki fürdőruhában, így pedig csak nagyon ritkán láthatjuk.
Két napig a pokolban fogunk égni, aztán jön a feketeleves - A 42 fokos kemencéből egyenesen a jégverésbe zuhan az ország
Érkeznek a nyár legkegyetlenebb napjai: szerdán és csütörtökön megállás nélkül perzsel a nap, délutánonként akár 42 fok is lehet. Pénteken azonban drámai fordulat jön: a fojtogató hőséget veszélyes zivatarok
A 73 éves magyar énekesnőnek 50 ezer forint a nyugdíja: így él meg mégis
Marcellina 50 ezer forintot kap nyugdíj gyanánt, ám elmondta, hogy szerencsére így sem szűkölködik.
Mindent kipróbáltam a jobb szexért – végül ez az egy módszer változtatott meg mindent
Új pózok, szexjátékok, kommunikációs technikák, sokan ezekben keresik a jobb szex titkát.
Energiaválság: nem akármi történt Pakson, Magyar Péter a helyszínre tart – frissítve
Friss tájékoztatást adott a miniszterelnök.
Durván megalázták az érdi buszsofőrt, aki rövidnadrágban vezetett, majd olyasmi történt, amire senki sem számított
Túlzottan "laza" ruhában dolgozott, az interneten akarták megszégyeníteni.
Van remény? Magyar Péter fantasztikus hírt közölt, újra erőre kap a Duna?
A Paksi Erőmű közel állt a teljes lekapcsoláshoz.
Csak egy kanál ebből a mosógépbe, és újra puha lesz a törölköző
Nem kell drága öblítő ahhoz, hogy a megkeményedett törölközők újra puhák legyenek: egy egyszerű házi trükk is segíthet visszahozni a régi puhaságukat.
„Elutaztam volna egy hétvégére a csajokkal, de a férjem képtelen volt megugrani a feladatokat” – A feleség nem válni akar, hanem visszakapni egy kicsit az életéből
Sok válást megspórolnánk, ha a férfiak megértenék ezt. A feleségem egy nap azt mondta, hogy újra meg akarja találni önmagát – és ami ezután következett, az örökre megváltoztatta a gondolkodásomat.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- A nagy magyar zebrafelmérés
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- A miskolci vonalon késnek a vonatok
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Szombaton hat helyszínen lesz Retro Véradás


