Ezt olvasta már?


Koronavírus - Kormányszóvivő: mindenki lehet fertőzött

A koronavírus ott lehet minden településen, ott van minden megyében, mindenki lehet fertőzött - mondta a kormányszóvivő szombaton, a Facebookon közzétett Kormányinfó Plusz tájékoztatón.

Szentkirályi Alexandra úgy fogalmazott, tudja, hogy nehéz, de arra kér mindenkit: tanuljanak más országok példájából, vegyék komolyan a helyzetet, legyenek fegyelmezettek, tartsák be az előírásokat, és aki teheti, maradjon otthon.

Kiemelte, "Magyarországon is tombol a koronavírus okozta világjárvány, aminek a neheze még csak most jön".

A járvány mindenki életét felborította: a diákok nem tudnak iskolába járni, emberek veszítik el a munkahelyüket, az idősek pedig el vannak szakítva a családtagjaiktól, ismerőseiktől - fejtette ki.

A kormányszóvivő megköszönte minden védekezésben részvevőnek az elmúlt hetek erőfeszítéseit, legyen szó egészségügyi és szociális dolgozókról, rendőrökről, katonákról. Ugyanígy köszönet illeti azokat is, akik ebben a helyzetben elvégzik a mindennapi élethez szükséges legfontosabb munkákat, továbbá azokat is, akik betartják a szabályokat és csak a legszükségesebb esetben hagyják el otthonukat - tette hozzá.

Szentkirályi Alexandra aláhúzta, a kormány minden eszközt megragad, hogy az emberéleteket mentse. "Egyre több a fertőzött, egyre több az elhunyt, ezért is fontos, hogy még több időt nyerjünk" - mondta.

Hangsúlyozta, országszerte készülnek a kórházak a tömeges megbetegedésekre, az egészségügyi és szociális dolgozóknak képzések indultak, folyamatos a további egészségügyi eszközök megrendelése.

A kormányszóvivő kitért arra is, a kabinet korlátlan anyagi eszközöket biztosít a koronavírus-járvány elleni védekezéshez: létrehozta a járványügyi és a gazdaságvédelmi alapokat. A járvány lassítása mellett ugyanis a gazdaságot is újra kell indítani, amihez szükség lesz a politikai pártok, az önkormányzatok, a bankok, a multinacionális cégek hozzájárulására is - sorolta.

Szentkirályi Alexandra közölte, a kormány magán kezdte a takarékoskodást, eddig több mint 1300 milliárd forintot csoportosított át a minisztériumoktól a védekezésre.

Emlékeztetett, Orbán Viktor miniszterelnök korábban bejelentette, a kormány meghosszabbítja az érvényben lévő kijárási korlátozást, és ezt hetente felülvizsgálja. Erre azért van szükség, mert eddig tudtuk fékezni a járvány terjedését, de a megbetegedések száma biztosan nőni fog - mondta.

A kormányszóvivő szerint azért fontos a korlátozások betartása, hogy megfelelően fel lehessen készülni a fertőzöttek ellátására.

Felidézte, arról is döntés született, hogy az önkormányzatok húsvét alatt maguk dönthetnek szigorú intézkedések bevezetéséről, mivel az ünnep különösen kockázatos a vírus terjedése szempontjából.

Szentkirályi Alexandra - egy általa felolvasott kérdésre - elmondta, az idei húsvétkor le kell mondani a nagy családi összejövetelekről, valamint a barátok, ismerősök locsolásáról: a kormány mindenkit arra kér, hogy szűk családi körben, vagyis azokkal töltse az ünnepet, akikkel egyébként is együtt lakik.

Különösen fontosnak nevezte, hogy az időseket, krónikus betegeket se látogassák, hiszen rájuk különösen veszélyes a vírus. Hangsúlyozta: azonban figyelni kell arra, hogy senki se érezze magát egyedül, ezért a családtagokat érdemes gyakran felhívni.

A kormányszóvivő a külföldről hazatérőket arra kérte, hogy vonuljanak kéthetes, önkéntes házi karanténba. Emlékeztetett, a fertőzések gócpontjának számító országokból: Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkezők automatikusan hatósági házi karanténba kerülnek.

Szentkirályi Alexandra azt kérte, senki ne próbálja meg kijátszani a kijárási korlátozást, mert ezen emberek élete múlik. Sportolásnál például próbáljanak 2 méternél is nagyobb távolságot tartani másoktól. Arra is kérte az embereket, hogy kerüljék a távolabbi kirándulásokat, például a Balatonra utazást, hiszen minden ilyen helyváltoztatás csak újabb lehetőség a fertőzés továbbadására. "Maradjunk a saját otthonunk környezetében" - tette hozzá.

Szólt arról is, azért van több autó az utakon, mert a kormány díjmentessé tette a parkolást az egész országban, hogy lehetőség szerint minél kevesebben utazzanak zsúfolt tömegközlekedési járműveken. "Ez nem azt jelenti, hogy lazítottunk volna a szabályokon" - mutatott rá.

A kormányszóvivő aláhúzta, a kabinet az ország történetében egyedülálló gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el. "senkit nem hagyunk ebben a helyzetben egyedül, minden eszközt megragadunk, amivel segíthetjük a magyar embereket, családokat és vállalkozásokat" - fogalmazott.

Kiemelte, a kormány céljai a válsághelyzetben sem változtak: "a munkában hiszünk, nem a segélyben". Hozzátette, "2010-ben is így indultunk és harmadára csökkentettük a munkanélküliséget". "Egyszer már sikerült, ezért most is ezt az utat követjük" - mondta.

Felidézte, a munkavállalók és a munkáltatók rövidített munkaidőben állapodhatnak meg, amennyiben a cég rendelésállománya 15-50 százalék közötti mértékben csökkent, az állam ekkor a teljes és a rövidített munkaidő közötti bér 70 százalékát pótolja ki. A kormányszóvivő ezzel összefüggésben azt kérte, hogy a munkavállaló töltse hasznosan a kieső időt: képezze magát, vagy végezzen más, a munkahelye szempontjából fontos tevékenységet.

Hangsúlyozta, a kormány több oldalról is segíti a családok megélhetését, a munkahelyek megvédése mellett az év végéig felfüggesztette a hitelfizetést és különböző bértámogatási intézkedéseket vezetett be.

Szentkirályi Alexandra elmondta, a kabinet a veszélyhelyzet idejére meghosszabbította a család- és gyermekvédelmi támogatásokat, szociális juttatásokat. Kérdésre példaként említette, hogy a családi pótlékra jogosultság nem a 2019-2020-as tanév utolsó napjáig, hanem a veszélyhelyzet megszűnése hónapjáig jár.







0
0
0

hírek innen, onnan

Ultragazdagok: európai agrárbirodalmak, milliárdos vállalkozók

Rohamosan bővül az európai ultragazdagok köre, Közép-Kelet-Európa pedig elképesztő növekedést produkál.

Búza helyett napelem: ezért éri meg 300 hektáron leállítani a termelést

Gyengébb adottságú termőföld kap új, energetikai funkciót Heves vármegyében.

Európa felé tart a halálhajó: közben kiderült, hogy tucatnyi hantavírussal fertőzött utas szivárgott szét róla

A Hondius óceánjáróról több utas is partra szállt Szent Ilona szigetén, mielőtt a hajót karantén alá vonták.

Galla Miklós még mindig csuklik – kérdéses a műtét időpontja

Továbbra sem rendeződött Galla Miklós egészségügyi problémája. A humorista hónapok óta küzd visszatérő, rendkívül megterhelő...

A bátonyterenyei önkormányzatnál tartottak házkutatást a hatóságok

Az egyik önkormányzati cég irodájában is jártak.

Megdöbbentő fordulat az olajpiacon: ez az egyetlen megállapodás, ami végleg megváltoztathatja az energiaárak jövőjét

Mindkét meghatározó referenciaolaj árfolyama már szerdán is több mint 7 százalékot zuhant.

Ez lett a kamerák Labubu-ja: vak dobozban árulják, és tömegek vadásszák a ritka példányt

Nem a megapixelek harca, hanem a stílus és az élmény dönt 2026-ban a fotós piacon.

ETO: 8 perc alatt elkapkodták az összes vendégjegyet az aranyról döntő bajnokira

Az ETO-drukkerek mindössze 8 perc alatt elvitték az összes vendégbelépőt a Kisvárda elleni, sorsdöntő meccsre.

Lehallgat a telefonod? 3 gyakorlati tanács az adatvédelmi szakjogásztól, hogy ez ne történhessen meg

Red flag-ek és szakértői tanácsok a láthatatlan adatgyűjtés ellen.

Töméntelen mennyiségű eső jöhet jövő héten Magyarországon

Komoly fordulat jöhet az időjárásban a jövő héten. A 24.hu-nak nyilatkozó Molnár László meteorológus szerint az egyik legcsapadékosabb...

0

Sport

„Az UEFA-nak be kellett volna szüntetnie a BL-meccset a 35. percben”

Wesley Sneijder kimondta azt, amit talán sok tévénéző gondolt.

Hiába a Bayern gólja a hajrában, a címvédő PSG jutott a BL-döntőbe

A címvédő Paris Saint-Germain jutott be másodikként a budapesti Bajnokok Ligája-döntőbe.

Mourinho ehhez a feltételhez köti a visszatérését a Real Madridhoz

Néhány hete még csak egy jó viccnek tűnt, hogy José Mourinho lehet a Real Madrid új edzője. Most viszont már egyre nagyobb a realitása annak, hogy a portugál visszatér Madridba.

BL: A Bayern sem tudta lefékezni a PSG-t, megvan a budapesti döntő párosítása - videó

A PSG 1-1-es döntetlent játszott a német Bayern München vendégeként a Bajnokok Ligája elődöntőjének szerda esti visszavágóján, így a francia csapat lesz az angol Arsenal ellenfele a sorozat május 30-i fináléjába

Vakvezető kutyát kértek a honfitársaival elnéző játékvezetőnek, BL-döntős a PSG

A labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjében, visszavágó mérkőzésen: Bayern München–PSG 1-1. Arsenal–PSG BL-döntő lesz.

Óriási botrányt kavart Münchenben a PSG megúszott kezezése: "Egy kis józan ész nem ártana, mert ez egyszerűen nevetséges"

A PSG elleni BL-visszavágó után mindenki ugyanarról beszél a Bayern Münchennél: miért nem ítéltek tizenegyest Joao Neves kezezésénél?

Visszavonul a magyar származású BL-győztes futballista, amiért nem szakadt el a keresztszalagja

Harmincévesen döntött úgy, hogy a 300. Bundesliga-mérkőzése előtt felhagy a labdarúgással.

Ötször is kiírták a nevét a Népstadionban, amiért olyat tett a Fradival, mint amit soha senki

A 92-szeres magyar válogatott Fazekas László Belgiumban is meghódította a szurkolókat.

BL: Későn egyenlített a Bayern München, megvan a budapesti döntő párosítása - videó

A PSG 1-1-es döntetlent játszott a német Bayern München vendégeként a Bajnokok Ligája elődöntőjének szerda esti visszavágóján, így a francia csapat lesz az angol Arsenal ellenfele a sorozat május 30-i fináléjába

0
0

Bulvár

Ebben a pillanatban jött az elképesztő hír Orbán Viktorról: ekkora fordulatra senki nem számított

Teljes a döbbenet. Kijöttek a friss adatok, és óriásit fordult a közvélemény.

„Az UEFA-nak be kellett volna szüntetnie a BL-meccset a 35. percben”

Wesley Sneijder kimondta azt, amit talán sok tévénéző gondolt.

Idegösszeroppanást kaphatott Balásy Gyula

A magyar médiaszakma legnagyobb konferenciáján, a siófoki Digital-Media Hungary rendezvényen idén nemcsak a piac állapota, a hirdetési trendek vagy a mesterséges intelligencia szerepe volt a folyosói beszélgetések köz

Brüsszelben időhiány miatt azt javasolják a Tiszának, hogy engedjék el az EU-s pénzek egy részét

A Bizottság nem biztos abban, hogy Magyarék minden az országnak járó forrást haza tudnak vinni időben.

Halálos páros? Tilos a kávézás, ha ezt a 4 gyógyszert szeded

Milliók számára a reggeli kávé illata és élénkítő hatása az ébredés elengedhetetlen feltétele, egyfajta rituálé, amely nélkülözhetetlen a nap indításához. Azonban egy friss kutatás ijesztő összefüggésekr

Szarajevói embervadászat: turisták azon versenyezhettek „ki tudja lelőni a legszebb nőket”

Európai királyi család tagja is részt vehetett a szarajevói embervadászaton, állítja a téma után kutató újságíró. Információi szerint külön díjszabás vonatkozott a férfiakra, nőkre és terhes nőkre.

„Megtörtént az első letartóztatás” - Nagy Ervin feljelentése után házkutatást tartottak és elfogtak egy férfit

A Tisza Párt képviselője arról írt, hogy a Fejér vármegyei rendőrség gyanúsítottként hallgatott ki egy férfit. A politikus a választási kampányban tett feljelentést szavazatvásárlás gyanúja miatt.

Orbán Viktor régi barátja mindent elmondott, pontokba szedve sorolta, mi vezetett idáig

Újra megiramodott a politikai közbeszéd Magyarországon.

Magyar Péternek beintett Brüsszel: mégsem kapja meg Magyarország a pénzét

Visszatáncol az EU, Magyar Péter csapata mégsem hozhatja haza az Orbán-korszak alatt befagyasztott EU-s pénzeket. A Magyarországnak járó uniós források egy része, a helyreállítási alap (RRF)elemei augusztus végéig

0